Historie

Biskupcova ulice (1993–2001)

Ilustrační fotka

Pohybové studio H bylo založeno v roce 1993 Mgr. Henrietou Vítovou, jež byla jeho vedoucí až do konce sezóny 2000/2001. Ve vlastních prostorách v Biskupcově ulici na Žižkově pracovala Henrieta Vítová nejprve se dvěma skupinami dětí rozdělenými na začátečníky a pokročilé. V prvních letech byla jedinou autorkou choreografií.

V březnu roku 1996 skupina pokročilých poprvé veřejně vystoupila v rámci Přehlídky pódiových skladeb pořádané asociací Sport pro všechny se sestavou step-aerobiku. Získala zde ocenění za sestavu „Rybitví“ a možnost vystoupit na Mistrovství České republiky ve sportovním aerobiku. Exkurze do této oblasti však byla pouhou epizodou, v tomtéž roce už Pohybové studio H soutěžilo především v soutěžích parketových formací a scénického tance.

V letech 1996–1998 působila v souboru jako pedagožka Helena Jurčičková-Peerová. Vytvořila několik choreografií pro obě skupiny a v roce 1998 také studio poprvé uspořádalo vlastní akademii, kde předvedlo plody její dvouleté práce. Na repertoáru se i nadále podílela Henrieta Vítová, svou první choreografii vytvořila také členka studia Kateřina Kaňková (1998).

Ilustrační fotka Po odchodu Heleny Jurčičkové k souboru přišla Šárka Vrašťáková (1998 – 2000). Pracovala již se čtyřmi skupinami dětí od 5 do 16 let rozdělenými podle věku. Během působení této pedagožky dosáhlo studio největších úspěchů. Šárčina choreografie „Sladké slzy“ nejprve získala ocenění za nejlepší choreografii na 7. ročníku Tanečního setkání, později postoupila na Mistrovství ČR juniorů, kde zvítězila (květen 1999). V tomtéž roce na Celostátní přehlídce scénického tance získaly dívky ocenění za interpretaci choreografie „Pod nebem“. V roce 2000 pak pokračovalo úspěšné tažení soutěžemi juniorské i dospělé kategorie. Juniorky obhájily titul mistryň republiky s choreografií „Pod nebem“, dospělé obsadily s choreografií „Ze mě“ 3. místo na Mistrovství ČR a opět získaly ocenění za interpretaci na Celostátní přehlídce scénického tance. Soutěže se poprvé zúčastnila i skupina dětí od 9 do 12 let se Šárčinou choreografií „Chilli“. Pohybové studio H nadále pokračovalo v tradici uvádění vlastních, v této době ještě odpoledních vystoupení – jeho taneční akademie se v roce 2000 uskutečnila v Paláci Akropolis na Žižkově.

Ilustrační fotka V sezóně 2000/2001 pracovala s nejstarší skupinou Marika Blahoutová-Hanušová. Připravila choreografii „Po jablíčku“, s níž dívky zvítězily na Mistrovství ČR dospělých v červnu 2001. V prosinci 2000 se pohybové studio H také zúčastnilo Mistrovství světa, kde obsadilo s choreografií „Jsem“ Kateřiny Kaňkové 5.místo.

Zbylé tři skupiny učila nejprve Anna Čumpelíková, která ale hned v listopadu 2000 odešla a tak se dětem z těchto skupin věnovaly společně Henrieta Vítová a Kateřina Kaňková. Skupina dětí se v lednu 2001 zúčastnila soutěžní přehlídky, kde obdržela ocenění za umělecký dojem v choreografii „Pohlaď mě“, jež byla společnou prací všech tří pedagožek. Sezónu soubor opět zakončil akademií v Paláci Akropolis.

Kouřimská ulice (2001–2007)

Na konci sezóny 2000/2001 bylo studio ve své původní podobě zrušeno a přišlo o prostory v Biskupcově ulici. Nejstarší skupina se osamostatnila a začala pracovat v novém prostoru v Kouřimské ulici. Vedoucí souboru se stala Kateřina Kaňková, jako pedagožka zde do konce roku 2001 pracovala Kateřina Bednářová. Po jejím odchodu přebrala pedagogickou i choreografickou činnost Kateřina Kaňková. Na podzim roku 2001 se skupina znovu účastnila Celostátní přehlídky scénického tance s výše zmiňovanou choreografií „Po jablíčku“.

Ilustrační fotka V následujících letech se v souboru vystřídalo několik pedagožek (Magda Kalhousová, Eva Lacková, Kristýna Slezáková), choreografie však vytvářela pouze Kateřina Kaňková. Soubor uspořádal další tři akademie (2002 společně s TS Impuls v Paláci Akropolis, 2003 v divadle Solidarita, 2005 v Salesiánském divadle). Na úspěchy z let 1999–2001 se opět podařilo navázat až v sezóně 2004/2005. Soubor obsadil s choreografií „Občas mimo“ 3. místo na Jarní ceně, regionálním kole pro Prahu a střední Čechy, odkud postoupil na celostátní přehlídku Dancelife 2005, kde skončil čtvrtý. Druhým velkým úspěchem této sezóny byl postup na Celostátní přehlídku scénického tance s choreografií „Lásky včerejší“. O rok později na Pražském poháru Taneční unie ČR se soubor opět umístil na 3.místě, tentokrát s choreografií na hudbu z muzikálu Chicago. Toto umístění sice též znamenalo postup na celostátní soutěž, té se však Pohybové studio H z technických důvodů nezúčastnilo.

V září 2005 vznikla „začátečnická“ skupina Pohybového studia H, jejíchž tréninků se ujala Veronika Sequensová. Na začátku školního roku 2006/2007 se počet jejích členů značně rozrostl, proto byly začátečníkům vyhrazeny dva samostatné tréninky týdně. Hned v prosinci vystoupili se dvěma choreografiemi na představení Studia v Salesiánském divadle.

Holešovice (od 2007)

Na podzim roku 2007 se soubor přestěhoval do nových prostor nejprve na Hradčanské a později v Holešovicích a opět navázal spolupráci s pedagožkou Kristýnou Slezákovou, která také vytvořila choreografii „Rozostřené obrysy“ pro skupinu pokročilých. S touto a s dalšími novými kousky Pohybové studio H vystoupilo na dalším vlastním celovečerním představení v lednu 2008 v Divadle Komedie. Po představení s pokročilými začala pracovat Markéta Vacková, mírně pokročilé měly dále na starosti Kateřina Kaňková a Veronika Sequensová.

Ilustrační fotka

Květen 2008 byl zpestřen speciálním seminářem s Lenkou Vágnerovou a také každoroční přehlídkou scénického tance, na níž byly vyslány choreografie „Tajnosti“ a „Rozostřené obrysy“. Druhé jmenované dílko dokonce postoupilo na celostátní přehlídku, která se tradičně koná na podzim v Jablonci nad Nisou.

Sezónou 2008/2009 jsme vstoupili do 15. roku naší existence. Otevřeli jsme novou skupinu pro úplné začátečníky, čímž se počet členů rozšířil na téměř 30. V listopadu pak proběhlo představení k oslavě 15. narozenin Pohybového studia H. Pro vyprodané Salesiánské divadlo byl připraven program stávající jak ze starších, tak ze současných choreografií, vystoupily též bývalé členky PSH.

Během následujících 3 let se soubor nadále rozrostl, ve školním roce 2010/2011 jsme měli již čtyři skupiny a v nich přes 40 členů. Představení nově začala probíhat také ve Studiu Alt@, které divákům nabízí netradiční pohled na dění na jevišti díky těsnému kontaktu publika s tanečníky. Tradicí se již stalo podzimní soustředění.

V září 2011 vstupujeme do své 18. sezóny. PSH je plnoleté…